Genel

Rinoplastide Yeni Teknikler: Dorsum Koruyucu Cerrahi

Koruyucu rinoplasti burun estetik ameliyatı sırasında burun sırtındaki (dorsum) çıkıntının (hump, burun kemeri) kesilip çıkartılma yerine bütünlüğü korunarak burun içine doğru yer değiştirme yolu ile düzeltilmesi işlemi için kullanılan terminolojidir.

 

Koruyucu burun estetiği (preservation rhinoplasty); son yıllarda burun estetiğinde popüler olan konulardan birisidir.  Bu teknik burun estetiği isteyen bütün hastalar için uygun değildir. Burun sırtı önden güzel ama yandan kemerli görünen kişiler için uygundur. Daha önce burun ameliyatı olmamış kişilerin yaklaşık olarak yüzde 70-80’ine koruyucu burun estetiği uygulanabilir. Ayrıca burun tıkanıklığına sebep olan sorunlar varsa estetik burun ameliyatı ile birlikte düzeltilir.

Klasik teknikte burun kemeri alınır. Burun kemikleri yandan daraltılır ve burun sırtı tekrar şekillendirilir. Koruyucu cerrahide ise güzel olan burun sırtı hiç bozulmaz, tabandan yeterli miktarda kemik ve kıkırdak şeritler çıkarılarak burun sırtı asansör gibi bir kat aşağı indirilir  ve  yandan kemerli görünüm düzeltilir.

Ayrıca burun sırtındaki bağ yapılarına zarar verilmediğinen daha doğal bir görünüm elde edilir ve ameliyat sonrası açık tekniğe göre genelde daha az ödem – şişlik görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir