Genel

Rinoplastide Yeni Teknikler: Dorsum Koruyucu Cerrahi

[:tr]Koruyucu rinoplasti burun estetik ameliyatı sırasında burun sırtındaki (dorsum) çıkıntının (hump, burun kemeri) kesilip çıkartılma yerine bütünlüğü korunarak burun içine doğru yer değiştirme yolu ile düzeltilmesi işlemi için kullanılan terminolojidir.

 

Koruyucu burun estetiği (preservation rhinoplasty); son yıllarda burun estetiğinde popüler olan konulardan birisidir.  Bu teknik burun estetiği isteyen bütün hastalar için uygun değildir. Burun sırtı önden güzel ama yandan kemerli görünen kişiler için uygundur. Daha önce burun ameliyatı olmamış kişilerin yaklaşık olarak yüzde 70-80’ine koruyucu burun estetiği uygulanabilir. Ayrıca burun tıkanıklığına sebep olan sorunlar varsa estetik burun ameliyatı ile birlikte düzeltilir.

Klasik teknikte burun kemeri alınır. Burun kemikleri yandan daraltılır ve burun sırtı tekrar şekillendirilir. Koruyucu cerrahide ise güzel olan burun sırtı hiç bozulmaz, tabandan yeterli miktarda kemik ve kıkırdak şeritler çıkarılarak burun sırtı asansör gibi bir kat aşağı indirilir  ve  yandan kemerli görünüm düzeltilir.

Ayrıca burun sırtındaki bağ yapılarına zarar verilmediğinen daha doğal bir görünüm elde edilir ve ameliyat sonrası açık tekniğe göre genelde daha az ödem – şişlik görülür.[:en][vc_row][vc_column][vc_column_text]Preservation rhinoplasty is the terminology used to correct the protrusion (nasal hump) on the dorsum of the nose during rhinoplasty by relocating it into the nose instead of cutting it out.

Preservation rhinoplasty; It is one of the popular topics in nose aesthetics in recent years. This technique is not suitable for all patients who want rhinoplasty. It is suitable for those who look beautiful on anterior view but with a nasal hump in lateral view. Approximately 70-80 percent of people who have not had a nose surgery before can be applied protective nose aesthetics. In addition, if there are problems that cause nasal congestion, they are corrected with aesthetic nose surgery.
In the classical technique, the nasal hump is removed. The nasal bones are narrowed from the side and the nasal dorsum is reshaped. In preservation surgery, the beautiful nasal dorsum is not damaged at all, enough bone and cartilage strips are removed from the base, the nasal dorsum is lowered like a lift and the humpy appearance is corrected. In addition, a more natural appearance is obtained when the ligament structures on the back of the nose are not damaged, and there is usually less edema and swelling compared to the open technique.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][:]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir