Burun Kemiği Kırığı

Burun Kemiği Kırığı Nedir?

Burun Kemiği Kırığı Nedir?

Burun, yüzün tam ortasında bulunan en belirgin organ olması dolayısıyla herhangi bir kaza anında darbe almaya müsait bir konumdadır. Bu sebeple burun kemiği kırığı toplumda sık rastlanan bir durumdur. Burun kırığı gözle görülebilir ve estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Samsun’da burun kırığı ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulmanız mümkündür.

Yüz bölgesine alınan darbeler sonucu en çok etkilenen kemik olan burun kemiği, kırılması durumunda tedavi edilebilir. Bazen hafif bir çatlak da meydana gelebilir. Herhangi bir kaza durumunda ilk tespit edilmesi gereken burun kemiğinde çatlak veya kırık olup olmadığıdır. Tedavi ise ilk gözlem ve tespitlere göre planlanır. Burun kemiğinin kırılması sadece kemik yapısını etkilemekle kalmaz. Genellikle mukoza ve kıkırdak travmalarıyla da beraber olur. Şiddetli ağrıların ve şekil bozukluklarının yaşanmaması adına tedavisi önemlidir.

Burun Kemiği Kırığı Nedenleri

Burun Kemiği Kırığı Nedenleri

Bilinçsiz yapılan spor ve ani travmalar, burun kemiğinde kırık ve çatlak oluşumuna sebep olabilir. En sık görülen nedenlerden biri de trafik kazalarıdır.

Burun Kemiği Kırığı Belirtileri

Sık rastlanan burun kırığı belirtileri şunlardır;

  • Burunda şiddetli ağrı, kanama ve şişme
  • Nefes almada güçlük
  • Burunda şekil bozukluğu ve hassasiyet
Burun Kemiği Kırığı Tanı Yöntemleri

Burun Kemiği Kırığı Tanı Yöntemleri

Başlangıç aşamasında yapılması gereken ilk işlem genel muayenedir. Burunda çatlak veya kırık oluşumunu ayırt edebilmek için yapılan genel bir muayene sonucu durum daha net anlaşılabilir. Röntgen veya burun tomografisi ile tanı konulabilir.

Burun Kemiği Kırığı Tedavi Yöntemleri

Burun Kemiği Kırığı Tedavi Yöntemleri

Burun kırığı tedavisi ağrılı olabilir. Bu sebeple insanlar burunlarında kırık kemik olsa da tedaviden kaçınabilirler. Fakat burun kırığı tedavi edilmezse şekil bozukluklarına ve nefes problemlerine sebep olabilir.

Uzman bir hekim tarafından planlanan tedavi, burun kemiğinde olumlu sonuçlar elde edilmesine sebep olur. Akıllara “burun kırığı kendiliğinden iyileşir mi?” sorusu gelse de bunun cevabı evet denilebilir. Ama kontrolsüz bir iyileşme burun deformitelerini de beraberinde getirebilir. Her burun kırığına cerrahi müdahale yapılması gerekmez. Genellikle poliklinik şartlarındaki orta düzeyde ağrılı redüksiyon işlemi ile ek müdahale gerekmeyecek hale gelebilir.

Tampon Uygulaması

Kırık kemiğin kaynaması için tampon uygulaması yapılabilir.

Burun Kırığı Ameliyatı

Burun kırığı ameliyatı şekil bozukluklarında sık uygulanan bir yöntemdir.

Redüksiyon

Yerinden oynamış kırığın tekrar normal yerine getirilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Burun kırıklarında tedavi geciktirilmişse redüksiyon uygulaması, yerinden oynayan kemiğin tekrar eski yerine getirilmesi için sık başvurulan bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

Rinoplasti

Kırık burun görüntüsü rahatsız edici boyuttaysa rinoplasti uygulanabilir. Halk arasında burun estetiği ameliyatı olarak da bilinir. Burun travmasında en erken 6 ay sonra cerrahi önerilmektedir.

Samsun’da burun kırığı tedavisi için kliniğimizi ziyaret edebilir, uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz.