Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu)

Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir?

Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir?

Birçok kişide bulunan burun kemiği eğriliği, eğriliğin derecesine göre ciddi sorunlara neden olabilir. Septumda gerçekleşen bu durum kişinin solunumda zorluk çekmesine yol açabilir. Samsun KBB uzmanları, deviasyon nedeniyle solunum zorluğu çeken hastalara cerrahi yöntemlerle yardımcı olmaktadır.

Burun deliklerini ve pasajları birbirinden ayıran duvara septum denir. Septum bölgesinin arka kısmı kemikten oluşurken, ön kısmı kıkırdaktan oluşuyor. Septum duvarının sağa veya sola doğru kayması burun eğriliğine neden olur. Bu durum ilk önce burnun görüntüsüne zarar verir. Burun delikleri birbirinden orantısız genişlikte olur. Aynı zamanda burunda eğrilik gibi şekil bozuklukları da meydana gelebilir. Burun kemiği eğriliği zararlarından biri de solunum sıkıntısına neden olmasıdır. Fakat septumun bir kısmının veya tümünün eğrilmesi solunum sıkıntısının şiddetini değiştirir. Septumun eğri olması burun içinde bulunan ve konka adı verilen yapıların sıkışarak büyümesine neden olur. Büyüyen konkalar solunum yollarının tıkanmasına ve kişinin nefes almasında zorluk yaşamasına neden olur. Bu durum septumun eğrilik derecesine göre değişir. Burun kemiği eğriliği solunumda sıkıntılara neden olduğu için bir hastalık olarak kabul edilmiştir. Çoğu septum deviasyonunda cerrahi işlem uygulanması gerekir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı solunum yolunun açılmasına ve kişinin burun şeklinin yeterli düzeyde düzelmesine yardımcı olacaktır. Her eğrilik olan hastaya ameliyat önerilmez. Eğriliğin yanında mutlaka nefes alma problemi ya da horlama gibi bir bulgunun eşlik etmesi durumunda hastaya cerrahi önerilir.

Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedenleri

Burun Kemiği Eğriliği Nedenleri

Burun kemiği eğriliği doğuştan meydana gelebilir. Genetik olarak gerçekleşen burun kemiği eğrilikleri, kişinin yaşı ilerledikçe ortaya çıkar. Bununla birlikte doğum sırasında meydana gelen travmalarda septum yapısına zarar verebilir.

Çocuk yaşta şiddetli düşme, yaralanma veya darbeler sonucunda da burun kemiği eğriliği meydana gelebilir. Septumun ön ve arka kısmı farklı gelişebileceği için bu durum hemen anlaşılmayabilir.

Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Belirtileri

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri

Burun kemiği eğriliği kişiye sadece görsel bir rahatsızlık vermiyor, bununla birlikte metabolizmayı etkileyen ciddi yan etkilere sebep olabiliyor. Bu nedenle ciddi sorunlar görülmeden önce tedavi edilmelidir. Burun kemiği eğriliği belirtileri şunlardır;

  • Kulakta gerçekleşen sıvı birikimi,
  • Geniz akıntıları,
  • Baş ağrıları,
  • Östaki borusunda tıkanıklık,
  • Horlama,
  • Septumdaki eğriliğin neden olduğu burun kanamaları,
  • Sinüzit ağrıları,
  • Solunum sıkıntısından dolayı ağızdan nefes almaya başlayan kişilerde farenjit,
  • Apne.
Burun Kemiği Eğriliği (Septum Deviasyonu) Tanı Yöntemleri

Burun Kemiği Eğriliği Tanı Yöntemleri

Öncelikle burun endoskopik muayeneden geçer. Hemen sonrasında şikâyetlere bağlı olarak tomografi tetkiki ile polip, sinüzit, konka şişlikleri vs. gibi ek sıkıntıların varlığı tespit edilir.

Burun Kemiği Eğriliği Tedavi Yöntemleri

Burun kemiği eğriliği ve nefes alma problemi gözlemlenen hastalardaki tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı burnun iç tarafında açılan kesiler ile gerçekleştirildiğinden, dış görünüşte herhangi bir kesik izi bulunmaz. Burun çevresinde de morarma ve şişlik görülmez. Burun kemiği eğriliği ameliyatı olanlar bir süre burun tamponu kullanır. Silikon tamponlar hastanın nefes almasını kolaylaştırdığı için daha çok tercih edilir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı fiyatı hastaların durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Septoplasti

Burun kemiği eğriliği ameliyatına septoplasti denir. Samsun KBB uzmanları tetkikler sonrasında ortaya çıkan tanılar doğrultusunda hastayı ameliyata hazırlar. Septoplasti ile burun içindeki hava kanallarını tıkayan kemikler ve kıkırdaklar çıkarılır. Septumdaki eğrilikler düzeltilerek, eğer mümkünse septum olması gereken yere yerleştirilir. Burun etlerindeki şişlik giderilir. Septoplasti sonrası hastanın burnuna hava kanallı silikon tamponlar uygulanır. Hasta bu tamponlar nedeniyle nefes alabildiği için iyileşme sürecini daha kolay atlatır.

Sizde Samsun’da burun kemiği eğriliğiyle alakalı sorun yaşıyorsanız kliniğimizi ziyaret edebilir, uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz.