Kepçe Kulak (Protruding Ear)

Kepçe Kulak (Protruding Ear) Nedir?

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak, gerek Türkiye’de gerekse dünya genelinde sık karşılaşılan KBB sorunlarından biridir. Samsun’da da rastladığımız bu kulak sorunu için estetik tedavi yöntemleri bulunur. Bu türden kepçe kulak düzeltme yöntemleri sayesinde daha sağlıklı ve estetik bir kulak yapısına sahip olabilmek mümkündür.

Yelken kulak olarak da ifade edilen kepçe kulak, en sık karşılaştığımız şekil bozukluklarından biridir. Çoğunlukla kulak çevresinde yer alan kıkırdakların gevşekliğinden ve bazı kıvrımların tam oluşmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan bu sorun, her iki kulağın ya da tek bir kulağın öne-yana doğru eğilerek görüntü bozukluğuna neden olur.

Kepçe kulak sorununda çoğunlukla okul öncesi dönemdeki 5-6 yaş bandında operasyon önerilir. Oyun çocukluğu döneminde çocuklar tarafından alay konusu olabilme nedeniyle psikolojik sorunlara yol açabilir. Dolayısı ile okul öncesi dönemde ve kepçe gelişiminin tamamlandığı 5 yaşından sonra yapılması önerilir.

Kepçe kulak sorunu temelde vücudun işleyişine herhangi bir olumsuz bir etkisi olmadığından bir hastalık olarak değerlendirilmez. Fakat estetik bakımdan bireyleri son derece rahatsız eden bir sorun olduğundan estetik cerrahi kliniklerde çeşitli uygulamalara konu olan bir sorundur. Son zamanlarda hem tıbbın hem de teknolojinin ilerlemesiyle beraber estetik uygulamalar son derece kolay bir hal almıştır. Bu doğrultuda kepçe kulak sorunu da basit ve modern tekniklerle tedavi edilmektedir.

Kepçe kulak estetiği günümüzde birçok insan için uygulanan bir yöntem olurken, bu uygulama sayesinde insanların büyük çoğunluğu özgüven eksikliği ve benlik saygısının azalması gibi çeşitli psikolojik sorunların da önüne geçebilmektedir. Samsun kepçe kulak klinikleri arasında yer alan kliniğimiz bu anlamda öncü isimlerden biridir. Dolayısıyla yaşadığınız kepçe kulak ya da bunun gibi çeşitli estetik sorunlarına kliniğimizde çözüm bulabilirsiniz.

Kepçe Kulak (Protruding Ear) Nedenleri

Kepçe Kulak Nedenleri

Tümüyle doğumsal bir sorun olarak nitelendirilen bu sorun, çoğu insanın “Kepçe kulak genetik mi?” sorusunu da beraberinde getirir. Kepçe kulak genlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Dolayısıyla ağırlıklı olarak anne ya da babasında kepçe kulak sorunu olan insanların çoğunluğunda bu türden bozukluğa rastlayabilmek mümkündür.

Diğer yandan kepçe kulak nedenleriyle alakalı olarak; kulak kaslarının gevşekliğinin kandaki östrojen seviyesiyle ilişkisi olup olmadığı araştırma konusudur. Fakat bununla alakalı kesin ve somut bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Kepçe Kulak (Protruding Ear) Belirtileri

Kepçe Kulak Belirtileri

Genetik faktörlerden kaynaklı olduğu ifade edilen kepçe kulak belirtileri şunlardır:

  • Kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapıya sahip olması
  • Kulak arkası kemik ve kulak kepçesi arasındaki açıklığın geniş olması
  • Kulak kıvrımlarının oluşmaması ve kulak kepçesinin düz bir yapıya sahip olması
Kepçe Kulak (Protruding Ear) Tanı Yöntemleri

Kepçe Kulak Tanı Yöntemleri

Kepçe kulak tanısı koymak zor bir süreç olmazken, bu tanının fiziksel bir muayeneyle koyulabilmesi mümkündür. Bu gibi durumlarda bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına müracaat edilmesi yeterlidir.

Kepçe Kulak Tedavi Yöntemleri

Kepçe kulak tedavi yöntemleri genellikle kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bebeklik döneminde kepçe kulak bandıyla kolay bir tedavi süreci işlenebilirken, kimi hastalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Ayrıca ameliyatsız kepçe kulak tedavisi de bu anlamda uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Tıp literatüründe Otoplasti olarak ifade edilen kepçe kulak ameliyatı gerek küçük yaştaki çocuklarda gerekse yetişkinlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Geçmiş yıllarda bu türden operasyonların gerçekleştirilmesi son derece güç olurken, gelişen günümüz teknolojisi sayesinde çok daha kolay bir almıştır. 

Otoplasti, uzman tarafından hastane koşulları altında gerçekleştirilmesi gereken bir operasyon olurken, 45-90 dakika sürebilecek bir operasyondur. Dolayısıyla kepçe kulak ameliyatı sonrasında hastanın hastanede kalmasına gerek görülmez. Buna karşın hastanın operasyon sonrası istirahatinde dikkatli olması gerekir.

Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi

Ameliyatsız kepçe kulak tedavisi de bu anlamda uygulanan yöntemlerden bir diğeridir. Hastanın her iki kulağının arkasına kesi yapılmadan uygulanır. Dikişler ile şekil verilerek uygulanan bir ameliyat olarak ifade edebildiğimiz bu yöntem, her ne kadar ameliyatsız olarak kabul edilse de cerrahi bir işlemdir.

Siz de psikolojinizi olumsuz etkileyen bu soruna çözüm bulabilmek için kliniğimizi ziyaret edebilir, kepçe kulak ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.