[:tr]

 1. Burun estetiği operasyonu ağrılı bir operasyon mudur?

Rinoplasti ameliyatı ilginç olarak ciddi ağrılı bir ameliyat değildir. Kemik yapılarda kesme işlemi genelde uygulandığından ameliyat sonunda güçlü ağrı kesiciler yapılır. Çoğu hastamıza ek ağrı kesici gerekmez ve buz tatbiki ile büyük oranda rahatlama sağlanır. Ameliyat sonrası muayeneye gelen hastalarımızın çoğu, hafta boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtir.

 1. Burun estetiği operasyonunun komplikasyonları ya da riskleri var mıdır?

Her ameliyatın olduğu gibi rinoplastinin de imkan dahilinde olan ama sık karşılaşmadığımız bazı komplikasyonları vardır. Kanama ve enfeksiyon kapma riskleri aşağı yukarı her türlü ameliyatta olabilecek komplikasyonlardır. Tabii bu duruma yatkınlığı arttırabilecek bazı sebepler de mevcuttur. Mesela sigara kullanımı dokuların oksijenizasyonunu bozar ve enfeksiyona eğilimi arttırabilir. Yine aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar, yada farkına varılmamış bir kanama bozukluğu olan hastalarda ciddi kanamalar görülebilir. Adet döneminde hormonal değişikiklere bağlı kanama miktarları belirgin artacağından bu dönemlerde cerrahi uygulamak istemeyiz. Farkedilmemiş kan toplanması (hematom) yada abse geçirilmesine bağlı burnun ana destek kıkırdağı eriyip burnun çökmesine (eğer burun=saddle nose) sebep olabilir.

 1. Burun estetiği ameliyatımı başka bir yüz operasyonuyla birleştirebilir miyim?

İhtiyaca göre daha küçük çaplı estetik girişimler ( bişektomi, göz kapak estetiği vs.) eklenebilir.

 1. Hangi tip burun tamponu kullanıyorsunuz, ve ne kadar süre sonra çıkarılıyor?

Silikon tampon kullanıyoruz, 1 hafta kadar kalıyor genelde. Kaygan yapıda olduğu için çıkarma sürecinde neredeyse hiç ağrı duyulmuyor diyebiliriz.

 1. Nefes alma problemimi düzelttirirken bir yandan da estetik olarak burnumun şeklini düzelttirebilir miyim?

Tabiiki evet, en sık bu şekilde başvurulmakta.

 1. Burnuma darbe aldım ve şekil bozukluğu oluştu, en erken ne zaman estetik ameliyat olabilirim?

Çok ciddi parçalı kırıklar dışında genelde KBB polikliniğinde yapılan elle düzeltme (redüksiyon) işlemi sonrası 6 ay beklemek, ardından operasyona gerek duyulursa karar vermek uygundur.

 1. Açık teknik mi Kapalı Teknik mi?

Açık ve kapalı teknik olarak iki ayrı şekilde yapılan burun estetiği ameliyatlarında; açık rinoplasti tekniği ile burun kıkırdak ve kemik yapıları daha ayrıntılı şekillendirilebilir. Özellikle burun uç kısmında problemi olan kişilerde açık teknik burun ameliyatı kullanılması daha uygundur. Kapalı teknik rinoplastide ise; burun şekillendirilirken tüm kesiler burun içerisine gizlendiği için burunda dıştan görünen bir iz kalmamaktadır. Bu teknik burunda ciddi bir şekil bozukluğu yoksa tercih edilir.

Kendi pratiğimde hafif kemeri olan , ciddi burun iç eğriliği olmayan ve burun ucu hafif kalkması gereken hastalara kapalı teknik uyguluyorum. Revizyon cerrahi gereken, ciddi deforme, travmatik eğri burunlu ve aşırı deviasyonu olan hastalarımızda açık teknik kullanmaktayız.

 1. Burun estetiği operasyonu sonrasında belirgin ameliyat izlerim olacak mı?

Cilt üzerinde açılan her kesik, bir iz bırakır. “Ameliyat izi” denince akla büyük, çirkin dikişler gelir. Ancak estetik burun operasyonlarında açılan kesikler ve dikişler çok daha kontrollü bir şekilde yapıldığından, gözle görülmeleri çok zordur. Açık burun operasyonlarında da dikkat çeken ve görülebilir bir iz kalmaz. Endonazal, yani kapalı operasyonlarda ise kesikler zaten burnun içinde olduğundan bütün izler de içeride kalır. Ek doku transferi yapılan bölgelerden, kulakta yine dikkat çeken belirgin bir iz kalmazken, kaburga ve bacaktan kas zarı alınan durumlarda genelde ince ve fazla dikkat çekmeyen izler kalır.

 1. Burun estetiği operasyonunun alternatifleri var mıdır?

Liquid rinoplasti olarak ifade edilen ve dolgu materyalleri ile ameliyatsız gerçekleştirilen bir uygulama mevcuttur. Lakin doku çürümesi ve körlük gibi ciddi riskleri olan bir uygulamadır. Bu komplikasyon ehil ellerde çok da sık izlenmemektedir. Yinede geçici bir etki olduğu ve sadece burun büyütücü etkiyle işlem yapılabildiği, yani burun küçültme yapılamayacağı unutulmamalıdır.

 1. Sigara içmek burun estetiği operasyonundan sonra iyileşmemi etkiler mi?

Çoğu cerrahi operasyonda, sigara içmek iyileşmeyi etkiler. Özellikle burun estetik ameliyatlarında sonucu gösteren ana yapı burun cildi olduğundan dolayı ameliyat sonrasındaki yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir.

 1. Burnu yeniden yapılandırırken greft gerekirse nasıl bir malzeme kullanıyorsunuz?

Genellikle revizyon (daha önceden ameliyat geçirmiş) veya travma nedeniyle ileri derecede burun kıkırdağı hasarlanmış hastalarımızda ek doku gerektiğ durumlarda kulak kıkırdağı veya kaburga kıkırdağı kullanıyoruz. Bacaktan da kas zarı alınması gereken durumlar olabiliyor.

 1. Burun estetiği operasyonunu bayıltarak mı yapıyorsunuz?

Evet. Burun estetiği operasyonları genel anestezi ile yapılır.

 1. Operasyon sabahı kahvaltı edebilir miyim? Anesteziden uyandıktan ne kadar sonra bir şey yiyebilirim?

Diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi burun estetiği operasyonundan bir gece önce ve gece yarısından sonra bir şey yememeli ve içmemelisiniz.(Su, sigara dahil, gece 12:00 den sonra yasak !!!) Herhangi bir komplikasyon olmaması için midenizin boş olması gerekmektedir. Operasyon sonrası anesteziden uyandıktan yaklaşık üç saat sonra hafif gıdalar eşliğinde yiyip içmeye başlayabilirsiniz.

 1. Operasyonumdan hemen sonra eve gidebilir miyim?

Ameliyat sonrası kanama ihtimaline karşı ilk geceyi hastanede geçirmenizi önermekteyiz.

 1. Burun estetiği operasyonumdan sonra dikişler ne zaman alınacak?

Operasyonumuzun tipine bağlı olarak eğer alınması gereken dikişiniz varsa bir hafta sonra alınması uygun olacaktır. Burun içine atılan dikişler zamanla kendi kendine eridiğinden alınması gerekmez.

 1. Burun estetiği operasyonundan sonra kaç defa kontrole gelmem gerekecek?

İlk kontrolümüz 7.günde oluyor. İç ve dış tamponları çıkarılıp, yeniden dıştan bandaj yapılmakta, 1 hafta daha sadece bantlar kalıyor ve 2. hafta bantları çıkarıyoruz. Bundan sonra 1. ay, 3.ay, 6. ay ve 1. yılda kontrollerimiz devam ediyor.

 1. Operasyonumdan sonra gözlüklerimi takabilir miyim?

6 ay kadar ağır çerçeveli gözlüklerin baskısından uzak durmanızı isteriz, lens kullanımına geçilebilir, çok hafif titanyum gözlüklerin kullanılmasında sorun olmayacaktır.

 1. Spora ne zaman başlayabilirim?

Ağırlık çalışmalarından ya da diğer hareketli aktivitelerden bir ay kadar uzak durmanız yerinde olur. Bir ayın sonunda her tür sportif aktivitenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 1. Burun estetiği operasyonundan sonra burnun büyümesi mümkün müdür?

Burun estetiği operasyonu yetişkinlere uygulandığında, burun büyümeye devam etmez. Fakat hasta daha gençse, büyümeye devam edebilir. Bu nedenle kızlara en az 16, erkeklere de en az 17-18 yaşına gelene kadar beklemelerini tavsiye ediyoruz.

 1. Burun estetiği operasyonunun etkilerini görebilmek için uzun süre beklemek gerektiği doğru mu?

Kabaca evet. Kaba şişlikler 1 ay kadar, ince şişlikler 3 ay kadar sürecektir. Bu süre zarfında burnunuzun sürekli değiştiğini hissedersiniz. İlk zamanlarda asimetrik görünümler olabilir. 6 ayın sonunda ancak revizyon gerekliliği veya son halinden bahsedilebilir.

 1. Peki ya burun estetiği operasyonunuzun sonuçlarından memnun kalmazsam?

Bu biraz da beklenti ile ilgili bir durum. İyi burnu olan biri, çok iyiyi talep ettiği için ameliyat olabilir. Orta düzey burnu olan kişi ise iyiyi hedeflemelidir, doktoru ona çok iyiyi verebilirse fark yaratmış olur. Kötü burnu olan birini orta düzeye getirmek başarıdır. Yani hep bir seviye üste çıkarmak hedeflenir. Çok kötü burnu olan biri, çok iyiyi hedefleyerek ameliyata girerse, hayal kırıklığı yaşama ihtimali fazladır.

Mutlu hastalara kavuşmanın sırrı; muayene esnasında kuracağınız dürüst, açık ve etkili iletişimdir. Çoğu yetkin, saygın cerrah, hastaların beklentilerini gerçekçi tutmak ve onlara olası sonuçları göstermek için ellerinden geleni yapar. Fakat eğer hasta mutlu değilse, bunu operasyondan sonraki süreçte bildirmesi çok önemlidir. Genellikle memnun olunmayan şey, operasyondan sonra hala şiş duran bir burun ucu ya da burnun köprü kısmının hala biraz havada durmasıdır. Buradaki mutsuzluk cerrahla konuşularak ve iyileşme sürecinin fotoğrafları gösterilerek giderilebilir.

Hastada yer yer çarpıklık görülürse -ki bu nadiren de olsa görülebilir-, cerrahın uygulayabileceği basit prosedürler vardır. Bunlar genelde doğrudan muayene odasında düzeltilebilir. İyileşme beklenmedik bir şekilde gerçekleştiğinde ise, hastaya bir düzeltme operasyonu sunarız.[:en][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Frequently Asked and Curious Questions (FAQ)” use_theme_fonts=”yes”][vc_single_image image=”2821″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 1. Is nasal aesthetic operation a painful surgery?

Interestingly, rhinoplasty surgery is not a seriously painful operation. Since cutting is usually applied to bone structures, strong painkillers are applied at the end of the surgery. Most of our patients do not need additional painkillers and a great deal of relief is provided by ice application. Most of our patients who come for postoperative examination state that they do not experience any difficulties during the week.

 1. Are there any complications or risks of rhinoplasty operation?

As with any surgery, rhinoplasty has some complications, which are possible but not frequently encountered. Bleeding and infection risks are complications that can occur in almost any surgery. Of course, there are some reasons that may increase the susceptibility to this situation. For example, smoking disrupts the oxygenation of tissues and may increase the tendency to infection. Again, serious bleeding may occur in patients who use blood thinners such as aspirin or who have an unrecognized bleeding disorder.

Since the amount of bleeding due to hormonal changes will increase significantly during the menstrual period, we do not want to perform surgery during these periods. Undetected blood collection (hematoma) or abscess may cause necrosis of the main supporting cartilage of the nose and cause the nose to collapse (saddle nose).

 1. Can I combine my rhinoplasty surgery with another facial operation?

Smaller aesthetic procedures (bichectomy, eyelid aesthetics, etc.) can be added as needed.

 1. What type of nasal pack do you use, and how long after it is removed?

 We use silicone tampons, it usually stays for 1 week. Since it is slippery, we can say that there is almost no pain during the removal process.

 1. Can I correct the shape of my nose aesthetically while correcting my breathing problem?

Of course yes, patients apply this way most often.

6. I got a blow to my nose and a deformity occurred, when can I get plastic surgery at the earliest?

Except for very serious comminuted fractures, it is appropriate to wait 6 months after manual reduction procedure, which is usually performed in the ENT outpatient clinic, and then decide if the operation is needed.

 1. Open technique or Closed technique?

In nasal aesthetic surgeries performed in two different ways as open and closed technique; With the open rhinoplasty technique, nasal cartilage and bone structures can be shaped in more detail. It is more appropriate to use open technique rhinoplasty, especially for people who have problems in the tip of the nose, traumatic deformities and secondary surgeries. In closed technique rhinoplasty; While the nose is shaped, all incisions are hidden in the nose, so there is no visible scar on the nose. This technique is preferred if there is no serious deformity in the nose.

In my own practice, I apply closed technique to patients who have a slight arch, do not have severe nasal curvature and need to lift the nasal tip slightly. We use open technique in patients who require revision surgery, severely deformed, traumatic curved nose and excessive deviation.

 1. Will I have obvious surgical scars after rhinoplasty operation?

Every cut made on the skin leaves a scar. When the word “surgery scar” is mentioned, big, ugly stitches come to mind. However, since the cuts and stitches made in aesthetic nose operations are performed in a much more controlled manner, it is very difficult to be seen by eye. There is no noticeable and visible scar in open nose operations. In endonasal, that is, closed operations, since the cuts are already inside the nose, all the scars remain inside. In the areas where additional tissue transfer is made, there are still no noticeable traces on the ear, but in cases where the muscle membrane (fascia) from the ribs and leg is removed, there are usually thin and not very noticeable scars.

 1. Are there any alternatives to rhinoplasty operation?

There is an application called liquid rhinoplasty that is performed with filling materials without surgery. However, it is an application that has serious risks such as tissue decay and blindness. This complication is not common in competent hands. However, it should be kept in mind that it is a temporary effect and can only be treated with a nose enlarging effect, that is, nose reduction cannot be performed.

 1. Does smoking affect my recovery after rhinoplasty?

In most surgical operations, smoking affects healing. Since the main structure showing the result in nasal plastic surgery is the nasal skin, heavy smoking after the surgery will negatively affect the recovery and the result of the surgery. It may even lead to the development of infection and abscess.

 1. What kind of material do you use if you need a graft when reconstructing the nose?

Generally, we use ear cartilage or rib cartilage when additional tissue is required in patients with severe nasal cartilage damage due to revision (previously operated) or trauma. There may be situations where muscle membrane (fascia) needs to be removed from the leg.

 1. Do you use general anesthesia in nasal operations?

Yes. We perform all nasal surgeries with general anesthesia.

 1. Can I have breakfast on the morning of the operation? How long can I eat/drink something after waking up from anesthesia?

As in all other surgical operations, you should not eat or drink anything after midnight. (Water, including smoking, forbidden after 00:00 at midnight !!!) Your stomach should be empty to avoid any complications. You can start eating and drinking with light foods approximately three hours after waking up from anesthesia after the operation.

 1. Can I go home immediately after my operation?

In case of postoperative bleeding, we recommend that you spend the first night in the hospital.

 1. When will the stitches be removed after my rhinoplasty operation?

Depending on the type of our operation, if you have stitches to be removed, it will be appropriate to be removed a week later. The stitches inserted into the nose do not need to be removed as they will be absorbed over time.

 1. How many times will I have to come for checkup after the rhinoplasty operation?

Our first check is on the 7th day. The inner and outer tampons are removed, the bandage is made from the outside, only the tapes remain for 1 more week and the tapes are removed on the second week. After that, our controls continue in the 1st month, 3rd month, 6th month and 1st year, unless  our patient lives in another country of course.

 1. Can I wear my glasses after my operation?

We ask you to stay away from the pressure of heavy-frame glasses for 6 months, lenses can be used, and very light titanium glasses will not be a problem also.

 1. When can I start sports?

It is a good idea to stay away from weight training or other active activities for a month. At the end of a month, you can continue your sports activities from where you left off.

 1. Is it possible for the nose to grow after a rhinoplasty operation?

When rhinoplasty operation is applied to adults, the nose does not continue to grow. But if the patient is younger, it may continue to grow. For this reason, we recommend that girls wait until they are at least 16 and boys at least 17-18.

 1. Is it true that a long wait is required to see the effects of the rhinoplasty operation?

Roughly yes. Rough swelling will last for 1 month, thin swelling will last for 3 months. During this time, you will feel your nose constantly changing. At first, there may be asymmetrical views. At the end of 6 months, only the need for revision or its final version can be mentioned.

 1. What if I am not satisfied with the results of your rhinoplasty operation?

This is somewhat related to expectations. A person with a good nose can have surgery because he demands very good. A person with a medium nose should aim for the good, if his doctor can give him very good, it will make a difference. Getting someone with a bad nose to middle level is a success. In other words, it is always aimed to raise one level higher. If someone with a very bad nose goes into surgery aiming for the very good, they are more likely to experience disappointment.

The secret of having happy patients; It is the honest, open and effective communication you will establish during the examination. Most competent, respected surgeons do their best to keep patients’ expectations realistic and show them the possible results. However, if the patient is not happy, it is very important to report this in the post-operative period. What is generally not satisfied is that the tip of the nose that is still swollen after the operation or the bridge of the nose is still a little high. The unhappiness here can be remedied by talking to the surgeon and showing pictures of the healing process.

If the patient has some distortion, which is rarely seen, there are simple procedures that the surgeon can perform. These can usually be corrected directly in the examination room. When healing occurs unexpectedly, we present the patient with a correction operation.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][:]