1. Burun estetiği operasyonu ağrılı bir operasyon mudur?

Rinoplasti ameliyatı ilginç olarak ciddi ağrılı bir ameliyat değildir. Kemik yapılarda kesme işlemi genelde uygulandığından ameliyat sonunda güçlü ağrı kesiciler yapılır. Çoğu hastamıza ek ağrı kesici gerekmez ve buz tatbiki ile büyük oranda rahatlama sağlanır. Ameliyat sonrası muayeneye gelen hastalarımızın çoğu, hafta boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtir.

 1. Burun estetiği operasyonunun komplikasyonları ya da riskleri var mıdır?

Her ameliyatın olduğu gibi rinoplastinin de imkan dahilinde olan ama sık karşılaşmadığımız bazı komplikasyonları vardır. Kanama ve enfeksiyon kapma riskleri aşağı yukarı her türlü ameliyatta olabilecek komplikasyonlardır. Tabii bu duruma yatkınlığı arttırabilecek bazı sebepler de mevcuttur. Mesela sigara kullanımı dokuların oksijenizasyonunu bozar ve enfeksiyona eğilimi arttırabilir. Yine aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar, yada farkına varılmamış bir kanama bozukluğu olan hastalarda ciddi kanamalar görülebilir. Adet döneminde hormonal değişikiklere bağlı kanama miktarları belirgin artacağından bu dönemlerde cerrahi uygulamak istemeyiz. Farkedilmemiş kan toplanması (hematom) yada abse geçirilmesine bağlı burnun ana destek kıkırdağı eriyip burnun çökmesine (eğer burun=saddle nose) sebep olabilir.

 1. Burun estetiği ameliyatımı başka bir yüz operasyonuyla birleştirebilir miyim?

İhtiyaca göre daha küçük çaplı estetik girişimler ( bişektomi, göz kapak estetiği vs.) eklenebilir.

 1. Hangi tip burun tamponu kullanıyorsunuz, ve ne kadar süre sonra çıkarılıyor?

Silikon tampon kullanıyoruz, 1 hafta kadar kalıyor genelde. Kaygan yapıda olduğu için çıkarma sürecinde neredeyse hiç ağrı duyulmuyor diyebiliriz.

 1. Nefes alma problemimi düzelttirirken bir yandan da estetik olarak burnumun şeklini düzelttirebilir miyim?

Tabiiki evet, en sık bu şekilde başvurulmakta.

 1. Burnuma darbe aldım ve şekil bozukluğu oluştu, en erken ne zaman estetik ameliyat olabilirim?

Çok ciddi parçalı kırıklar dışında genelde KBB polikliniğinde yapılan elle düzeltme (redüksiyon) işlemi sonrası 6 ay beklemek, ardından operasyona gerek duyulursa karar vermek uygundur.

 1. Açık teknik mi Kapalı Teknik mi?

Açık ve kapalı teknik olarak iki ayrı şekilde yapılan burun estetiği ameliyatlarında; açık rinoplasti tekniği ile burun kıkırdak ve kemik yapıları daha ayrıntılı şekillendirilebilir. Özellikle burun uç kısmında problemi olan kişilerde açık teknik burun ameliyatı kullanılması daha uygundur. Kapalı teknik rinoplastide ise; burun şekillendirilirken tüm kesiler burun içerisine gizlendiği için burunda dıştan görünen bir iz kalmamaktadır. Bu teknik burunda ciddi bir şekil bozukluğu yoksa tercih edilir.

Kendi pratiğimde hafif kemeri olan , ciddi burun iç eğriliği olmayan ve burun ucu hafif kalkması gereken hastalara kapalı teknik uyguluyorum. Revizyon cerrahi gereken, ciddi deforme, travmatik eğri burunlu ve aşırı deviasyonu olan hastalarımızda açık teknik kullanmaktayız.

 1. Burun estetiği operasyonu sonrasında belirgin ameliyat izlerim olacak mı?

Cilt üzerinde açılan her kesik, bir iz bırakır. “Ameliyat izi” denince akla büyük, çirkin dikişler gelir. Ancak estetik burun operasyonlarında açılan kesikler ve dikişler çok daha kontrollü bir şekilde yapıldığından, gözle görülmeleri çok zordur. Açık burun operasyonlarında da dikkat çeken ve görülebilir bir iz kalmaz. Endonazal, yani kapalı operasyonlarda ise kesikler zaten burnun içinde olduğundan bütün izler de içeride kalır. Ek doku transferi yapılan bölgelerden, kulakta yine dikkat çeken belirgin bir iz kalmazken, kaburga ve bacaktan kas zarı alınan durumlarda genelde ince ve fazla dikkat çekmeyen izler kalır.

 1. Burun estetiği operasyonunun alternatifleri var mıdır?

Liquid rinoplasti olarak ifade edilen ve dolgu materyalleri ile ameliyatsız gerçekleştirilen bir uygulama mevcuttur. Lakin doku çürümesi ve körlük gibi ciddi riskleri olan bir uygulamadır. Bu komplikasyon ehil ellerde çok da sık izlenmemektedir. Yinede geçici bir etki olduğu ve sadece burun büyütücü etkiyle işlem yapılabildiği, yani burun küçültme yapılamayacağı unutulmamalıdır.

 1. Sigara içmek burun estetiği operasyonundan sonra iyileşmemi etkiler mi?

Çoğu cerrahi operasyonda, sigara içmek iyileşmeyi etkiler. Özellikle burun estetik ameliyatlarında sonucu gösteren ana yapı burun cildi olduğundan dolayı ameliyat sonrasındaki yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir.

 1. Burnu yeniden yapılandırırken greft gerekirse nasıl bir malzeme kullanıyorsunuz?

Genellikle revizyon (daha önceden ameliyat geçirmiş) veya travma nedeniyle ileri derecede burun kıkırdağı hasarlanmış hastalarımızda ek doku gerektiğ durumlarda kulak kıkırdağı veya kaburga kıkırdağı kullanıyoruz. Bacaktan da kas zarı alınması gereken durumlar olabiliyor.

 1. Burun estetiği operasyonunu bayıltarak mı yapıyorsunuz?

Evet. Burun estetiği operasyonları genel anestezi ile yapılır.

 1. Operasyon sabahı kahvaltı edebilir miyim? Anesteziden uyandıktan ne kadar sonra bir şey yiyebilirim?

Diğer tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi burun estetiği operasyonundan bir gece önce ve gece yarısından sonra bir şey yememeli ve içmemelisiniz.(Su, sigara dahil, gece 12:00 den sonra yasak !!!) Herhangi bir komplikasyon olmaması için midenizin boş olması gerekmektedir. Operasyon sonrası anesteziden uyandıktan yaklaşık üç saat sonra hafif gıdalar eşliğinde yiyip içmeye başlayabilirsiniz.

 1. Operasyonumdan hemen sonra eve gidebilir miyim?

Ameliyat sonrası kanama ihtimaline karşı ilk geceyi hastanede geçirmenizi önermekteyiz.

 1. Burun estetiği operasyonumdan sonra dikişler ne zaman alınacak?

Operasyonumuzun tipine bağlı olarak eğer alınması gereken dikişiniz varsa bir hafta sonra alınması uygun olacaktır. Burun içine atılan dikişler zamanla kendi kendine eridiğinden alınması gerekmez.

 1. Burun estetiği operasyonundan sonra kaç defa kontrole gelmem gerekecek?

İlk kontrolümüz 7.günde oluyor. İç ve dış tamponları çıkarılıp, yeniden dıştan bandaj yapılmakta, 1 hafta daha sadece bantlar kalıyor ve 2. hafta bantları çıkarıyoruz. Bundan sonra 1. ay, 3.ay, 6. ay ve 1. yılda kontrollerimiz devam ediyor.

 1. Operasyonumdan sonra gözlüklerimi takabilir miyim?

6 ay kadar ağır çerçeveli gözlüklerin baskısından uzak durmanızı isteriz, lens kullanımına geçilebilir, çok hafif titanyum gözlüklerin kullanılmasında sorun olmayacaktır.

 1. Spora ne zaman başlayabilirim?

Ağırlık çalışmalarından ya da diğer hareketli aktivitelerden bir ay kadar uzak durmanız yerinde olur. Bir ayın sonunda her tür sportif aktivitenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 1. Burun estetiği operasyonundan sonra burnun büyümesi mümkün müdür?

Burun estetiği operasyonu yetişkinlere uygulandığında, burun büyümeye devam etmez. Fakat hasta daha gençse, büyümeye devam edebilir. Bu nedenle kızlara en az 16, erkeklere de en az 17-18 yaşına gelene kadar beklemelerini tavsiye ediyoruz.

 1. Burun estetiği operasyonunun etkilerini görebilmek için uzun süre beklemek gerektiği doğru mu?

Kabaca evet. Kaba şişlikler 1 ay kadar, ince şişlikler 3 ay kadar sürecektir. Bu süre zarfında burnunuzun sürekli değiştiğini hissedersiniz. İlk zamanlarda asimetrik görünümler olabilir. 6 ayın sonunda ancak revizyon gerekliliği veya son halinden bahsedilebilir.

 1. Peki ya burun estetiği operasyonunuzun sonuçlarından memnun kalmazsam?

Bu biraz da beklenti ile ilgili bir durum. İyi burnu olan biri, çok iyiyi talep ettiği için ameliyat olabilir. Orta düzey burnu olan kişi ise iyiyi hedeflemelidir, doktoru ona çok iyiyi verebilirse fark yaratmış olur. Kötü burnu olan birini orta düzeye getirmek başarıdır. Yani hep bir seviye üste çıkarmak hedeflenir. Çok kötü burnu olan biri, çok iyiyi hedefleyerek ameliyata girerse, hayal kırıklığı yaşama ihtimali fazladır.

Mutlu hastalara kavuşmanın sırrı; muayene esnasında kuracağınız dürüst, açık ve etkili iletişimdir. Çoğu yetkin, saygın cerrah, hastaların beklentilerini gerçekçi tutmak ve onlara olası sonuçları göstermek için ellerinden geleni yapar. Fakat eğer hasta mutlu değilse, bunu operasyondan sonraki süreçte bildirmesi çok önemlidir. Genellikle memnun olunmayan şey, operasyondan sonra hala şiş duran bir burun ucu ya da burnun köprü kısmının hala biraz havada durmasıdır. Buradaki mutsuzluk cerrahla konuşularak ve iyileşme sürecinin fotoğrafları gösterilerek giderilebilir.

Hastada yer yer çarpıklık görülürse -ki bu nadiren de olsa görülebilir-, cerrahın uygulayabileceği basit prosedürler vardır. Bunlar genelde doğrudan muayene odasında düzeltilebilir. İyileşme beklenmedik bir şekilde gerçekleştiğinde ise, hastaya bir düzeltme operasyonu sunarız.