Burun Hastalıkları

Burun Hastalıkları

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Burun, yalnızca nefes almayı sağlayan bir organ değil, aynı zamanda solunum işlevinin sorunsuz şekilde yerine gelmesini de sağlayan bir organdır. Burunda meydana gelen herhangi bir sorun çok fazla önemsenmese de dikkate alınmalı ve mutlaka kontrolden geçilmesi gerekmektedir. Samsun iyi ve donanımlı kulak burun boğaz uzmanlarının olduğu bir şehirdir. Samsun burun hastalıkları alanında araştırma yapıyorsanız iyi bir doktor seçmeniz yeterli olacaktır.

Burun hastalıklarının sayısı çok olduğu gibi nedenleri de çeşitlidir ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Şayet burnunuzla alakalı bir sağlık sorununuz olduğuna dair şüpheniz varsa, vakit kaybetmeden muayene olmanız önem arz ediyor.

Burun hastalıkları kaza ve yaralanmalar dışında enfeksiyon ve alerji gibi dış etkenler dolayısıyla da meydana gelebilir.

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Burun Hastalıkları Nelerdir?

Burun Tümörü

Burun tümörü burnun içindeki kemik veya yumuşak doku yapılarından gelebilir. Burun tümörü belirtileri tümör büyüyene kadar başlamayabilir. Bu sebeple burun ve sinüs tümörleri saptanması zor tümörlerdir. Kanama, burun tıkanıklığı, yüzde baskı ve basınç hissi gibi çok da spesifik olmayan bulgular ile karşımıza çıkabilir.

Sinüzit

Sinüslerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Alın, burun ve göz bölgesinde ağrı, sarı yeşil renkte akıntı ile belirti gösterebilir.

Kronik Sinüzit

İltihaplanan sinüslerin tedaviye rağmen tekrar iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. 3 ayı geçen sinüzit bulgularının olduğu durumda kronik sinüzitten bahsedilebilir.

Alerjik Rinit

Bağışıklık sisteminin havada bulunan ve solunan polen gibi maddelere reaksiyon göstermesi sonucu meydana gelir. Şeffaf burun akıntısı tipik belirtisidir. Ayrıca burun kaşıntısı ve hapşırık sık görülür.

Burun Kemiği Kırığı

Darbe/travma sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kemik kırığı kanamaya ve müdahale edilmemesi durumunda şekil bozukluğuna yol açacağından vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerekir.

Burun Kanaması

Tek başına bir rahatsızlık değildir. Güneş çarpması, burna darbe alma gibi etkenler dolayısıyla burun kanaması meydana gelebilir. Hipertansiyona bağlı orta yaş grubunda sık rastlanırken, çocukluk yaş grubunda kuru havaya maruziyet nedeniyle sık izlenmektedir.

Burun Kemiği Eğriliği

Doğuştan veya travma sonrası oluşabilir, burun tıkanıklığı ve sıklıkla horlama sebebidir.

Burun Konka Hipertrofisi (Burun Eti Büyümesi)

Sigara kullanımı ve enfeksiyon gibi etkenler dolayısıyla oluşabilir. Konka çok büyükse nefes almayı zorlaştırabilir ve ameliyat gerekebilir.

Burun Paranazal Sinüs ve Kafa Tabanı Tümörleri

Paranazal sinüslerde ve kafa tabanında sıklıkla görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu gibi sağlık sorunları için çeşitli tedavi yöntemleri bulunurken, cerrahi müdahale de bu yöntemlerden biridir.

Burun Hastalıkları Belirtileri

Burun Hastalıkları Belirtileri

Her hastalığın belirtisi aynı olmasa da yaygın belirtiler burunda kaşıntı, yanma ve kanamadır.

Burun Hastalıkları Nedenleri

Yaygın hastalık nedenleri kaza, enfeksiyon ve alerjilerdir.

Burun Hastalıkları Tanı Yöntemleri

Burun hastalıkları tanısı uzman bir doktor tarafından yapılır. Yaygın tanı yöntemi fizik muayene, burun endoskopisi ve paranazal sinüs tomografisidir.

Burun Hastalıkları Tanı Yöntemleri

Burun Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Burun hastalıkları tedavisi hastalığa bağlı olarak uzman bir doktor tarafından yapılır. Burun hastalıklarının tedavileri, erken teşhis edilmesi durumunda oldukça kolaydır.

Tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Kesi yapılmadan gerekli aletler aracılığıyla endoskopi yöntemi ile sinüslere müdahale edilen tedavi yöntemidir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Kemerli burun gibi şekil bozukluklarında tercih edilen yöntemdir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi, eğriliğin devam etmesi, çökmeler oluşması ve nefes darlığının devam etmesi gibi sorunları gidermeye yönelik bir operasyondur.

Burun Estetiğinde Ultrasonik Piezocerrahi

Kırıcı ve kesici aletler kullanılmadan ultrasonik dalgalarla kemikleri kesmeyi ve burna şekil verilmesini sağlayan operasyondur.

Burun Ameliyatı - Deviasyon Ameliyatı

Kemik ve kıkırdak dokularının düzeltilmesine yönelik bir operasyondur.

Endoskopik Gözyaşı Kesesi Ameliyatı (Dakriyosistorinostomi)

Gözyaşı kesesi ile burun arasındaki kanal olan nazolakrimal kanal tıkanıklıklarına bağlı gözde sık yaşarma ve enfeksiyona bağlı sık iltihap (dakriyoadenit) geçiren hastalarda, burun içinden gözyaşı kesesinin saçılması operasyonudur. Aynı ameliyatın dışarıdan, yüz cildinden kesi yapılarak uygulanan tipine göre yara izi kalmaması ve gözyaşı sisteminin pompa fonksiyonunu bozmaması, endoskopik cerrahinin başlıca avantajlarıdır.

Endoskopik Beyin Omurilik Sıvısı Kaçağı Onarımı

Beyin omurilik sıvısının sızıntısı durumunda beyin açılmadan burun içinden sıvı kaçağının onarıldığı  operasyondur.

Sizde burnunuzla alakalı bir sağlık sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, Samsun’daki kliniğimizi ziyaret edebilir, uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz.