Burun Kanaması

Burun Kanaması

Burun Kanaması Nedir?

Burun kanaması toplumda sıkça karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Burun kanamaları, nadiren de olsa önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Burun kanamaları sıklıkla görülüyorsa Samsun’da ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinde KBB doktoruna başvurmak gereklidir.

Burun kanaması, tıptaki adıyla epistaksis, yetişkinlerde daha az, çocuklarda ise daha sıklıkla görülebiliyor. Burun kanamalarının da çeşitleri bulunuyor. Kabaca burun ön bölümünden kaynaklanan ve arka bölümünden kaynaklanan kanamalar olarak ayırmak mümkün. Burun mukozasında bulunan ince damarların yaralanması da burun kanamasına neden olabilir. Kanamalar genel olarak burnun ön tarafında bulunan bu damarlarda görülür. Bununla birlikte alerjik sebepler de kanamalara neden olabilir. Çocuklarda yetişkinlerden daha sık meydana gelen bu durum aileleri aşırı tedirgin etse de genel olarak herhangi bir hastalık teşhisi konulmadan sonuçlanıyor. Çocukların güneş altında fazla vakit geçirmesi de burun kanamasına neden olabiliyor. Sert bir darbeye maruz kalındığında burun içinde bulunan damarlarda yırtılmalar meydana gelebilir ve şiddetli kanamalara neden olabilir. Peki, burun kanamasına ne iyi gelir? Tabi ki bu tür durumlarda acilen bir doktora başvurulmalıdır. Burna giren bir yabancı madde veya cisim de burun kanamalarına sebep olabilmektedir.

Burun Kanaması Çeşitleri Nelerdir?

Burun kanaması iki çeşit olarak incelenebilir.

Epistaksis

Epistaksis ön ve arka burun kanamaları olarak bilinir. Aslında genel olarak burnun ön kısmında bulunan ve nazal septumdaki damar ağlarının bir araya geldiği Kiesselbach pleksus adındaki damarlardan kaynaklanabiliyor. Ön burun kanamaları kolay muayene ve tedavi edilebilir.

Arka Burun Kanamaları

Ön burun kanamalarından daha az rastlanan bir durumdur. Arka burun kanamaları genelde yaşlılarda görülür. Burnun arka tarafında bulunan damarların zedelenmesi nedeniyle gerçekleşir. Uzman KBB hekimleri tarafından muayene edilmelidir. Tedavi sürecinde hastaneye yatış gerekebilir.

Burun Kanaması Nedenleri

Burun Kanaması Nedenleri

En büyük nedenlerden biri burunda meydana gelen travmalardır. Bu travmalara darbeler sebep olabilir. Ayrıca burun içine sıkılarak kullanılan birtakım alerjen ilaçlar da burun kanamalarına neden olabilir. Burun spreyleri çoğu zaman içinde antihistaminik veya kortikosteroid içerir. Bu maddeler burun mukozasının tahriş olmasına ve kanamaya neden olabilir. Burun kanaması nedenleri arasında burna giren yabancı cisimler de yer alır.

Burun kanaması tansiyon hastalığında görüldüğü gibi, kronik sinüzit ile alerjik rinit ve kanda pıhtılaşma sorunu olması, damar stenti ya da diğer sebeplerle kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olan kişilerde de sık karşılaşılan kanama nedenleri arasındadır. Yine bazı kanser türleri burun kanamalarına neden olmasıyla bilinir.

Burun Kanaması Tanı Yöntemleri

Burun Kanaması Tanı Yöntemleri

Burnun ön kısmında gerçekleşen kanamalar daha kolay anlaşılırken arka tarafındaki kanamaların boğaz bölgesi muayenesi ile daha rahat anlaşılır. Yine endoskopik değerlendirmeler ile özellikle arka bölge kanamalarında lokalizasyon saptanabilir.

Burun Kanaması Tedavi Yöntemleri

Burun Kanaması Tedavi Yöntemleri

Burun kanaması tedavisi ve yöntemleri tanıya göre değişiklik gösterebilir. Burun travmalarından dolayı oluşan kanamalarda en çok merak edilen “Burun kanamasını ne durdurur?” sorusudur. Bir kliniğe varana kadar burnun alt kısmına geçici tampon uygulamak burun kanamasını kısa bir süreliğine durduracaktır.

Burna giren cisimlerde ise cerrahi işlemler uygulanarak cisim burundan çıkarılır ve tahrip olmuş bölge onarılır. Kanamalar burna sıkılan ilaçlardan kaynaklı ise bir süre ara verilebilir veya ilacın kullanımı tamamen kesilir.

Burun kanaması bir hastalığın belirtisi ise hastalığın tanısı konulduğunda tedavi sürecine başlanır. Hastalık tedavi edilince kanamalarda duracaktır. Bununla birlikte durduk yere burun kanaması veya stresten burun kanaması da gerçekleşebilir. Bu durumda tedavi süreci doktorun yönlendirmesiyle devam eder.

KBB uzmanları burun kanamasında krem deönerebilir. Burun içinde veya dışında oluşan tahribat için kullanılabilir.

Sizde Samsun’da burun kanaması gibi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız kliniğimizi ziyaret edebilir, uzman hekimlerimizden yardım alabilirsiniz.