Genel

Olmazsa Olmazımız: Yüz Analizi

Kendi toplumumuzda en sık rastladığımız ve ameliyat sonrası beklentileri etkileyen durumların başında yüz asimetrisi yer almakta. Normalde pek fark etmesek de  yüzümüzün iki yarısı arasında bazı simetri kusurları olabiliyor. Bir kaşımız veya bir ağız köşemiz diğerine göre yüksek yerleşimli oluyor bazen. Etrafınıza bu gözle baktığınızda (belki de kendinize J) ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Bayanlar makyaj, kaş kontür değişiklikleri ve postür değişiklikleri (kafayı eğik tutma gibi) ile simetriyi yakalamaya çalışırken, erkek hastalarımız genelde sakal-bıyık gibi kamuflajları kullanma eğiliminde oluyor. Dolayısı ile ameliyat başarımız ve burnun yüz ile uyumunu sağlayabilmek için bu farkındalık bizim için son derece önemli. Aynı zamanda hastanın da bunun bilincinde olması ve beklentisini ona göre ayarlaması mutlaka gereklidir.

Burnunuzdaki şekil bozukluğunun yüzünüzde yarattığı negatif etki ya da mutsuz ifade ameliyat sonrası kaybolacağından, çevrenizdeki kişiler burun ameliyatından daha fazlasını algılayacak ve genel olarak olumlu etkiyi hissedecektir. Çevremizdeki kişilerden gelen olumlu tepkiler de özgüvenimizin yükselmesinde son derece yardımcı olacaktır.

Estetik kaygı dışında, burundan nefes alma sorunu yaşayan bir kişi uyku kalitesi ve dolayısıyla günlük yaşam kalitesi etkileneceğinden dolayı bu ameliyatlar sonrasında kendini daha zinde hissedecektir. Unutmayın sağlıklı ve rahat nefes aldıran, yüzünüze yakışan bir burun, özgüveninizi artırıp, kendinizi daha mutlu ve iyi hissettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir